האתר של אבנר שילה

אליס בארץ הפלאות: משחק אינביטולים

2. משחק אינביטולים

"את מוזמנת להצטרף למשחק שלנו" כשירדה אליס מהמטוס ראתה קבוצת אנשים ונשים משחקים במשחק. הם עמדו על קרקע שטוחה. אליס לא ראתה אם היה זה מגרש אספלט, משטח בטון, או רחבה מרוצפת. על הקרקע הזו היו מסומנים בגיר קווים לבנים רבים, שנפגשו והצטלבו בינם לבין עצמם פעם רבות. כל הצטלבות סומנה באות, והאנשים הלכו על הקווים בין ההצטלבויות והכריזו בקול על הקטע שבו הלכו. מעל המשטח הזה היה תלוי מסך גדול שתיאר את מסלולי ההליכה של כל אחד ממשתתפי המשחק. אני הולכת RX הכריזה אישה אחת שהלכה על הקו בין הנקודה שסומנה R ובין הנקודה שסומנה X, ואילו איש אחר הכריז: "אני הולךCB " אליס ראתה שהאיש הזה הלך על הקו המחבר בין נקודה C לנקודה B.

אליס הרגישה שהיא מבינה את המשחק הזה, ומוכנה להצטרף אל המשחקים. היא התחילה ללכת והכריזה: אני הולכת SK, כי ראתה שהנקודה ממנה התחילה ללכת מסומנת באות S והנקודה שאיליה היא מכוונת את הליכתה מסומנת באות K כעבור מספר צעדים הבחינה אליס כי הדרך אל הנקודה K קשה יותר ממה ששיערה. מייד שינתה אליס את כיוון הליכתה והכריזה: "התחרטתי, אני הולכת ST". לתדהמתה, ראתה על המסך המתאר את מסלול הליכתה את הכתובת "אליס מתכוונת ללכת SK אליס מתחילה ללכת SK אליס מתחרטת, אליס משנה כיוון ומחילה ללכת לכיוון נקודה T. "לא הבנתם, לא צריך את כל זה!" צעקה אליס. "תבטלו את מה שכתבתם ותכתבו פשוט: אליס הולכת ST זה הכל!"

"זה לא כל- כך פשוט, וזה לא הכול" הסביר מישהו לאליס. המשחק הזה נקרא "אינביטולים" בדיוק בגלל הסיבה הזו: אין בו אפשרות ביטול! כל מעשה שעשית, נרשם, וזהו. "ומה אם התחרטתי? שאלה אליס? אם התחרטת, גם החרטה שלך נרשמת, היגיעה התשובה. ואם ביטלתי? שאלה אליס. אני רוצה לבטל.

גם הביטול הוא מעשה, כמו החרטה, כמו ההליכה, כמו הדיבור. את יכולה להתחרט, החרטה תרשם על המסך. את יכולה לבקש לבטל את הליכתך, בקשת הביטול תרשם גם היא. אבל אין במשחק הזה אפשרות ביטול שמוחקת מעשים, או דיבורים, או כוונות, או מחשבות. פשוט אין אפשרות כזאת.

המשחק הזה לא מוצא חן בעיניי בכלל, חשבה אליס, היגיעה הזמן לברוח מכאן, והיא חיפשה במבטה מקום מפלט שאליו תוכל לברוח, וכשראתה חלקת יער רחוקה, החלה לרוץ לכיוונה…

הוספת תגובה